Дейности

Центърът за иновативни образователни технологии проведе сертификационен курс на тема „Възможности за приложение на географските информационни системи (ГИС) в обучението“

На 12 и 13 декември 2024 г., с административната подкрепа на Центъра за професионално обучение към Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – гр. Свищов, Центърът за иновативни образователни технологии (ЦИОТ) организира и проведе сертификационен курс за преподаватели, посветен на използването на ГИС в образователния процес.

ГИС в обучението 1

Събитието бе открито от проф. д-р Красимир Шишманов, ръководител на ЦИОТ, и доц. д-р Марин Маринов, ректор на Стопанска академия „Д. А. Ценов“. В своите изказвания те подчертаха значимостта на Центъра като едно от водещите звена в Академията, специализирано в развитието и внедряването на съвременни технологии в образованието. Настоящият курс бележи първата инициатива от поредица обучения, насочени към развиване на компетенциите в областта на информационните технологии в помощ на обучението, което отразява ангажираността на Центъра за подкрепа на преподавателите и студентите в усвояването на ключови технологични умения.

ГИС в обучението 2 ГИС в обучението 3

Курсът привлече вниманието на преподаватели с различен опит, които се запознаха с възможностите на ГИС в обучението и придобиха ценни знания и умения. Лекторският екип бе съставен от членове на Центъра за иновативни образователни технологии - гл. ас. д-р Кремена Маринова-Костова, гл. ас. д-р Елица Лазарова и гл. ас. д-р Асен Божиков.

В рамките на курса бяха разгледани ключови теми, сред които същността на географските информационни системи, платформите за ГИС, работата с геоданни и създаването на уеб карти, интерактивни презентационни материали и пространствени анализи с помощта на Python.

ГИС в обучението 4 ГИС в обучението 5

Курсът завърши с демонстрации и оживени дискусии, които подчертаха практическата стойност на ГИС в образователния процес. Участниците получиха сертификати за завършване, удостоверяващи техните новопридобити знания и умения.

С този курс Центърът за иновативни образователни технологии затвърди своята роля като двигател на технологичния напредък в Академията, предоставяйки иновативни решения за съвременно и ефективно обучение.

Обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“ се проведе в Стопанска академия „Д. А. Ценов“

На 12.06.2024 г. в Заседателна зала „Ректорат“ се проведе обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“, организиран съвместно от Център за иновативни образователни технологии и Център за дигитално обучение към Стопанска академия „Д. А. Ценов“.

Обучителен семинар снимка 1

Обучението предизвика засилен интерес сред участниците и на него присъстваха: доц. д-р Светослав Илийчовски, заместник-ректор „Учебна дейност и акредитация“, доц. д-р Здравко Любенов, заместник-ректор "Международно сътрудничество, студентска политика, институционални комуникации и продължаващо обучение", декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели и служители на СА „Д. А. Ценов“.

Обучителен семинар снимка 2 Обучителен семинар снимка 3

Семинарът откри доц. Илийчовски, който представи накратко обслужващите звена, организиращи събитието, както и техните ръководители проф. д-р Красимир Шишманов и доц. д-р Веселин Попов, като акцентира върху дейността им, целяща подпомагане на учебно-преподавателската и административната дейност, посредством дигитални технологии.

Обучителен семинар снимка 4

Семинарът се проведе в два тематични панела. В рамките на първия беше осъществено обучение относно възможностите на иновативните дигитални образователни технологии за повишавана качеството на учебния процес и поддържане и засилване интереса от страна на обучаемите към него. В своето изложение на тема „Иновативни образователни технологии“, проф. д-р Красимир Шишманов представи накратко Центъра за иновативни образователни технологии, на който е ръководител и който е част от Университетска мрежа от подобни центрове, изградени в рамките на Националната програма „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители“, като акцентира върху технологичните му възможности за провеждането на иновативен обучителен процес. Проф. Шишманов демонстрира как новите информационни технологии променят образователните и административните процеси във висшите училища, привеждайки примери за използването на споделени облачни пространства за съвместна работа, онлайн тестовете и изкуствения интелект в помощ на обучението.

Обучителен семинар снимка 5

Темата за изкуствения интелект беше доразвита от доц. д-р Веселин Попов, ръководител на Центъра за дигитално обучение. В разглежданата от него тема „Приложение на изкуствения интелект в обучението“ той представи парадигмите за използването на ИИ в образованието, информационните технологии, подпомагащи навлизането им в образованието и класификация на формите на изкуствения интелект. Доц. Попов демонстрира примери за това как две от най-популярните приложения в областта на изкуствения интелект, ChatGPT и Copilot, от една страна могат да съдействат на преподавателите при разработката на техните учебно-преподавателски материали, а от друга, да помогнат на студентите да задълбочават новопридобитите знания и умения.

Обучителен семинар снимка 6

Гл. ас. д-р Елица Лазарова, член на екипа на Центъра за иновативни образователни технологии, представи възможностите на географските информационни системи (ГИС) да бъдат интегрирани в образователния процес, като обърна внимание на същността на тези системи и възможните им приложения. На финала на изложението бе направена демонстрация на събиране на геоданни и бяха разгледани различни интерактивни карти създадени с ГИС.

Обучителен семинар снимка 7

В рамките на втория панел се проведе оживена дискусия върху засегнатите теми, които провокираха интереса на присъстващите. Проф. Шишманов закри обучителния семинар като обяви намеренията на Центъра за иновативни образователни технологии да организира следващо обучение в началото на новата учебна година и отправи покана към академичната общност.

Центърът за иновативни образователни технологии взе активно участие в уебинар на тема „Предизвикателства при дигиталното преподаване на поколение Z“

На 10 март 2023 г. в Стопанска академия „Димитър Апостолов Ценов“ – гр. Свищов се проведе уебинар на тема „Предизвикателства при дигиталното преподаване на поколение Z“ в изпълнение на проект 2020-1-TR01-KA226-HE-097737 “A digital learning platform for Generation Z: Passport to IFRS®” по програма „Еразъм+“.

PASSFR.EU

За участие в уебинара имаше предварителна регистрация и целият екип на Центъра за иновативни образователни технологии към Стопанска академия „Д. А. Ценов“-Свищов заяви своето място на форума. Лектори на събитието бяха доц. д-р Драгомир Илиев и гл. ас. д-р Жельо Желев, а самият уебинар бе насочен само към преподаватели от висшите училища в страната.

PASSFR.EU уебинар PASSFR.EU Платформа за цифрово обучение

В уебинара взеха участие 57 преподаватели от 7 университета, които активно дискутираха поставените за обсъждане въпроси и твърдения.

В края на уебинара се заформи дискусия, на която се поставиха актуални въпроси, свързани с преодоляването на новите предизвикателства, които дигиталното преподаване на поколение Z налага в образователната система. Много от тях останаха отворени, с което и доказват значимостта на темата и необходимостта от бъдещи форуми в това направление.

Представители на центъра за Иновативни образователни технологии взеха участие в Националната научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“

Ръководителят на Центъра за иновативни образователни технологии проф. д-р Красимир Шишманов, както и гл. ас. д-р Кремена Маринова-Костова – член на екипа, взеха участие в провелата се в периода 27-28 април 2023 г. в гр. Русе Национална научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“. На научния форум Стопанска Академия „Д. А. Ценов“ гр. Свищов бе представена още от нейния Ректор проф. д-р Марияна Божинова, както и преподаватели от катедрите „Бизнес информатика“, „Финанси“, „Международни икономически отношения“ и „Стопански и финансов контрол“.

„Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“

В конференцията, проведена под мотото „Стъпили здраво върху традициите, вървим напред с иновациите“, участие взеха преподаватели от над 30 университета, които изнесоха близо 90 доклада, в 6 тематични направления:

  • Европейски и национални измерения на дигиталната трансформация на образованието
  • Дигитална трансформация на традиционното обучение
  • Развитие на синхронното дистанционно обучение
  • Развитие на асинхронното дистанционно обучение
  • Развитие на смесеното обучение
  • Оценяване и акредитация на висшите училища – нови акценти

Инициатори на конференцията са Национална агенция за оценяване и акредитация и Русенският университет "Ангел Кънчев".

В първият ден бяха представени пленарните доклади, чиито теми бяха свързани с различни аспекти от дигиталната трансформация на образованието. Ректорът на Русенския университет акад. Христо Белоев, дтн представи в своя доклад интригуваща визия за университета на бъдещето. На тържествена церемония акад. Белоев бе удостоен с почетното звание Доктор хонорис кауза на Ташкентския държавен икономически университет.

През втория ден на научния форум се състояха и заседанията в 12-те пленарни секции на конференцията. В тях учени от страната и чужбина представиха своите виждания за интегрирането на иновативните образователни технологии в учебния процес и дискутираха ползите и предизвикателствата, които стоят пред училищата и университетите във връзка с дигиталната трансформация на образованието.

В рамките на обсъжданията в четвърта секция „Дигитална трансформация на традиционното обучение“ проф. Шишманов изнесе доклад на тема „Предимства и недостатъци при дигитализацията на образоването“, в който акцентира върху ползите и проблемите, които съпътстват обучението в електронна среда и необходимостта от баланс между използването на технологии и традиционните методи на преподаване.