Новини

Обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“ се проведе в Стопанска академия „Д. А. Ценов“

На 12.06.2024 г. в Заседателна зала „Ректорат“ се проведе обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“, организиран съвместно от Център за иновативни образователни технологии и Център за дигитално обучение към Стопанска академия „Д. А. Ценов“.

Обучителен семинар снимка 1

Обучението предизвика засилен интерес сред участниците и на него присъстваха: доц. д-р Светослав Илийчовски, заместник-ректор „Учебна дейност и акредитация“, доц. д-р Здравко Любенов, заместник-ректор "Международно сътрудничество, студентска политика, институционални комуникации и продължаващо обучение", декани на факултети, ръководители на катедри, преподаватели и служители на СА „Д. А. Ценов“.

Обучителен семинар снимка 2 Обучителен семинар снимка 3

Семинарът откри доц. Илийчовски, който представи накратко обслужващите звена, организиращи събитието, както и техните ръководители проф. д-р Красимир Шишманов и доц. д-р Веселин Попов, като акцентира върху дейността им, целяща подпомагане на учебно-преподавателската и административната дейност, посредством дигитални технологии.

Обучителен семинар снимка 4

Семинарът се проведе в два тематични панела. В рамките на първия беше осъществено обучение относно възможностите на иновативните дигитални образователни технологии за повишавана качеството на учебния процес и поддържане и засилване интереса от страна на обучаемите към него. В своето изложение на тема „Иновативни образователни технологии“, проф. д-р Красимир Шишманов представи накратко Центъра за иновативни образователни технологии, на който е ръководител и който е част от Университетска мрежа от подобни центрове, изградени в рамките на Националната програма „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители“, като акцентира върху технологичните му възможности за провеждането на иновативен обучителен процес. Проф. Шишманов демонстрира как новите информационни технологии променят образователните и административните процеси във висшите училища, привеждайки примери за използването на споделени облачни пространства за съвместна работа, онлайн тестовете и изкуствения интелект в помощ на обучението.

Обучителен семинар снимка 5

Темата за изкуствения интелект беше доразвита от доц. д-р Веселин Попов, ръководител на Центъра за дигитално обучение. В разглежданата от него тема „Приложение на изкуствения интелект в обучението“ той представи парадигмите за използването на ИИ в образованието, информационните технологии, подпомагащи навлизането им в образованието и класификация на формите на изкуствения интелект. Доц. Попов демонстрира примери за това как две от най-популярните приложения в областта на изкуствения интелект, ChatGPT и Copilot, от една страна могат да съдействат на преподавателите при разработката на техните учебно-преподавателски материали, а от друга, да помогнат на студентите да задълбочават новопридобитите знания и умения.

Обучителен семинар снимка 6

Гл. ас. д-р Елица Лазарова, член на екипа на Центъра за иновативни образователни технологии, представи възможностите на географските информационни системи (ГИС) да бъдат интегрирани в образователния процес, като обърна внимание на същността на тези системи и възможните им приложения. На финала на изложението бе направена демонстрация на събиране на геоданни и бяха разгледани различни интерактивни карти създадени с ГИС.

Обучителен семинар снимка 7

В рамките на втория панел се проведе оживена дискусия върху засегнатите теми, които провокираха интереса на присъстващите. Проф. Шишманов закри обучителния семинар като обяви намеренията на Центъра за иновативни образователни технологии да организира следващо обучение в началото на новата учебна година и отправи покана към академичната общност.

Покана за участие в обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“

Центърът за иновативни образователни технологии при СА „Д. А. Ценов“ – Свищов организира обучителен семинар на тема „Повишаване качеството на обучението и учебния процес чрез дигитализация и иновативни образователни технологии“, който ще се проведе на 12.06.2024 г. (сряда), от 10:30 ч., в заседателна зала „Ректорат“.

Обучителен семинар

Очакваме всички, които проявяват интерес към събитието, в зала „Ректорат“ на Стопанска академия „Д. А. Ценов“.

Центърът за иновативни образователни технологии към Стопанска Академия „Д. А. Ценов“ гр. Свищов бе официално открит

С тържествена церемония непосредствено след официалното откриване на новата академична учебна година, на 18.09.2023 г. бе открит Центърът за иновативни образователни технологии“ Стопанска Академия „Д. А. Ценов“. На тържественото събитие приставаха Ректорът на Академията проф. д-р Марияна Божинова, министърът на Регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков, проф. д-р Красимир Шишманов – ръководител на Центъра, членове на неговия екип, както и гости, присъстващи на Академичното тържество.

Официално откриване на Центърът за иновативни образователни технологии (ЦИОТ)

В своето приветствие проф. Шишманов изтъкна необходимостта от адаптиране на образователната система на всички равнища към изискванията на дигиталното поколение чрез използване на информационни и комуникационни технологии. За постигане на тази цел Стопанска академия „Д. А. Ценов“ е част от Националната програма „Повишаване компетентностите на преподавателите от държавните висши училища, подготвящи бъдещи учители“, в рамките на която се изгражда Национална мрежа от университетски центрове за иновативни образователни технологии.

Центърът за иновативни образователни технологии (ЦИОТ)

Официално лентата на новия център бе прерязана от проф. Божинова и г-н Цеков, които заедно с всички присъстващи имаха възможност да разгледат залата, снабдена с най-модерна компютърна техника. Гл. ас. д-р Асен Божиков демонстрира възможностите на компютърните системи и технологии в Центъра за иновативни образователни технологии, а проф. Шишманов разкри намеренията на екипа да провежда обучения, както на колеги от Стопанска академия, така и на студентите от специалност „Бизнес информатика“, които ще имат възможност да се докоснат до най-съвременните постижения в областта на информационните и комуникационните технологии.

Екипът на Центъра за иновативни образователни технологии при Стопанска Академия „Д. А. Ценов“ със силно участие в предстоящата Национална научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“

Членове на екипа на Центъра за иновативни образователни технологии при Стопанска Академия „Д. А. Ценов“ гр. Свищов, ще вземат участие в предстоящата Национална научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“, инициирана от Националната агенция по оценяване и акредитация и Русенския университет „Ангел Кънчев“. Форумът ще се състои на 27 и 28 април 2023 г. в гр. Русе като неговата основна цел е обменът на знания и опит между университетите в страната в областта на дигиталната трансформация на образованието и по-конкретно – при използването на ИКТ-базирани иновационни педагогически технологии за адаптиране на образователната система към дигиталното поколение.

Екипът на Центъра за иновативни образователни технологии при Стопанска Академия „Д. А. Ценов“ със силно участие в предстоящата Национална научно-практическа конференция „Дигитална трансформация на образованието – проблеми и решения, оценяване и акредитация“

Със свои разработки в конференцията ще се включат проф. д-р Красимир Шишманов, ръководител на ЦИОТ, чиято тема е насочена към изследване на предимствата и недостатъците на дигитализацията на образованието, както и гл. ас. д-р Кремена Маринова – Костова, която ще представи визията за Дигитална образователна екосистема.

В рамките на събитието се предвиждат посещения на Изследователския център и Научноизследователския корпус на Русенския университет, по време на които екипът на ЦИОТ ще се запознае със съвременните образователни практики и технологии и възможностите за тяхното внедряване в Стопанска Академия.